Wiele osób miało w życiu taki etap, w którym marzyli, by nauczyć się grać na gitarze. Muzyka na randce, koncercie czy przy ognisku urzeka. Trzeba też zdecydować, czy chcesz nauczyć się grać na gitarze klasycznej, elektrycznej czy basowej. Zastanawiasz się, czy nauka gry na gitarze online ma w ogóle sens? Podpowiemy, jak rozpocząć.

Nauka gry na gitarze przez Internet



Każdy może nauczyć się grać na tym instrumencie – niezależnie też od wieku. Do wyboru są lekcje zarówno na poziomie podstawowym, jak i średnim, średniozaawansowanym, a także zaawansowanym. Podstawowe chwyty i umiejętności można też opanować online.
W Internecie można znaleźć wiele filmów i tutoriali, a także nauczyciela, który udzieli wskazówek, umie przekazać wiedzę w prosty i przystępny sposób, dostrzeże i wskazać błędy. Grę na gitarze należy rozpocząć jej prawidłowym nastrojeniem. To obowiązkowa umiejętność. Nienastrojona gitara nie zagra tak, jak tego oczekujesz. Nauka online jest dobrym rozwiązaniem dla osób zabieganych, bo umożliwia elastyczną naukę. Takie lekcje będą formą rozrywki i relaksu.

Etapy nauki gry na gitarze



Takie lekcje muszą odbywać się z kamerą video. Przede wszystkim przy kontakcie z gitarą po raz pierwszy trzeba poznać podstawowe chwyty oraz rodzaje bić gitarowych. Następnie trzeba poznać bardziej zaawansowane akordy, ich budowę i wykorzystanie w muzyce. Kolejny krok to nauka czytania zapisu tabulatury, a wreszcie nadchodzi czas na poznanie nut. W trakcie nauki gry na gitarze uczniowie poznają też skal, która jest wykorzystywana do grania solówek.

Aplikacje do gry na gitarze



Jest też wiele gotowych warsztatów i kursów do nauki gry na gitarze. Aplikacje są dla osób, które rozpoczynają przygodę z graniem, ale też dla tych, którzy podstawy już znają. Jest wiele blogów, videoblogów, a także aplikacje na telefon oraz serwisy i kanały w mediach społecznościowych – jak TikTok, YouTube, Instagram czy Facebook. Polecamy m.in. The Metronome czy Guitar Tuner Free.
Inna aplikacja warta uwagi to Guitar Tab Player. Służy do odtwarzania tabulatur z tysięcy utworów w Internecie. Jest przeznaczona dla osób, które potrafią zagrać pierwsze melodie na gitarze. Pozwala na granie coverów.

Aplikacja Guitar Tuner Free oferuje dwa tryby strojenia – ręczny i automatyczny. Tryb automatyczny będzie odpowiedni dla początkujących. Z kolei aplikacja Yousician jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które zaczęły naukę gry z nauczycielem lub przeszły kurs gry na gitarze. wskazuje, w którym momencie i na którym progu uderzyć daną strunę, by wydobyć odpowiedni dźwięk. Pomocą są też instruktażowe filmiki wideo. Aplikacja ma wiele prawdziwych kawałków, co jest uatrakcyjnieniem dla nauki.

KwK, f: Pexels / pixabay

Zapisz się na newsletter


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na newsletter aby otrzymywać od nas najświeższe informacje z naszego serwis za pośrednictem wiadomości email. Od teraz możesz zawsze na bieżąco śledzić wszystkie wydarzenia muzyczne.