Inicjatorem przedsięwzięcia jest Leszek Cichoński, kompozytor i gitarzysta bluesowy. 1 maja 2003 roku zainicjował gitarowe granie na wrocławskim rynku. W centrum miasta zgromadziło się wtedy 588 gitarzystów, którzy wspólnie zagrali słynny przebój Jimiego Hendrixa „Hey Joe”. W kolejnych latach do wspólnego gitarowego grania dołączały kolejne osoby.

W tym roku „Hey Joe” wybrzmiało na 7356 instrumentach, nie tylko gitarach, ale także ukulele, mandolinach, banjo, bałałajkach. Tym samym znów pobito zeszłoroczny rekord.

Bicie gitarowego rekordu Guinessa odbywa się w ramach Festiwalu „Thanks Jimi” poświęconego muzyce najsłynniejszego gitarzysty na świecie. Co roku 1 maja do Wrocławia zjeżdża tysiące gitarzystów – profesjonalnych i amatorów. Aby wziąć udział w Gitarowym Rekordzie Guinnessa trzeba mieć gitarę i znać pięć podstawowych akordów C/G/D/A/E, potrzebnych do zagrania utworu „Hey Joe” Jimiego Hendixa.

W ramach festiwalu odbywają się również koncerty najbardziej znanych gitarzystów i zespołów rockowych. W tym roku odbyły się koncerty Status Quo, Within Temptation, Guano Apes, Dżemu, Dragon Force oraz Scotta Hendersona.
MW

Zapisz się na newsletter


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na newsletter aby otrzymywać od nas najświeższe informacje z naszego serwis za pośrednictem wiadomości email. Od teraz możesz zawsze na bieżąco śledzić wszystkie wydarzenia muzyczne.