Choć Maciej Balcar nigdy nie będzie Ryśkiem Riedlem, jest jednym z najlepszych polskich wykonawców. Wszechstronnie uzdolniony nie tylko gra z legendarnym rockowym zespołem, ale komponuje, pisze teksty, występuje jako aktor teatralny i filmowy.

Wrocławski występ Dżemu to gratka dla miłośników bluesa i rocka. Na koncercie usłyszymy takie przeboje jak „Paw”, „Whisky”, „Do kołyski”, „List do M.” i inne.

Legendarny „Dżem” w 1973 r. założyli bracia Adam i Beno Otrębowie oraz Paweł Berger. W kilka miesięcy później dołączył do nich wokalista Ryszard Riedel, a w 1978 roku – gitarzysta Jerzy Styczyński. Grali rocka mocno osadzonego w bluesie, a publiczność przyciągała równie silnie charyzmatyczna osobowość samego Riedla. Ostatnią płytą wydaną przed jego śmiercią był nagrany wiosną 1994 r. album „Akustycznie”.
W 2005 r. powstał film biograficzny poświęcony Riedlowi – „Skazany na bluesa” w reżyserii Jana Kidawy-Błońskiego. Główną rolę zagrał w nim Tomasz Kot.

Dżem – polska grupa muzyczna grająca rocka i blues. Zaliczana jest do najważniejszych zespołów w historii polskiej muzyki rockowo-bluesowej (blues rock). Nazwa zespołu pochodzi od jamu – zbiorowego muzykowania, improwizowania na zaproponowany temat, popularnego między innymi wśród zespołów grających jam rocka, jak np. Grateful Dead czy The Band. Polski zapis nazwy pojawił się – zupełnym przypadkiem kierującym ręką organizatorki jednego z koncertów – w roku 1974.

Zapisz się na newsletter


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na newsletter aby otrzymywać od nas najświeższe informacje z naszego serwis za pośrednictem wiadomości email. Od teraz możesz zawsze na bieżąco śledzić wszystkie wydarzenia muzyczne.