Rodzaj gitary wyznacza odpowiedni sposób trzymania instrumentu. Dla gitary klasycznej jest to pozycja siedząca. Kładziemy gitarę między nogami. Lewa noga jest lekko uniesiona. Aby było wygodniej, warto kupić sobie podnóżek o wysokości około 20 cm i postawić na nim nogę.

Gra na stojąco
Gitarzyści elektryczni i akustyczni najczęściej grają na stojąco. W pozycji siedzącej natomiast opierają pudło rezonansowe na prawym lub lewym udzie (lewym – jeśli grający jest leworęczny), czasem zakładając nogę na nogę.
Do grania na stojąco, które preferują gitarzyści rockowi, potrzebny jest pasek do podtrzymania gitary. Ważna jest jego długość – trzeba ją dobrać tak, aby gitara znajdowała się na takiej samej wysokości, w jakiej gra się na siedząco. Jeśli pasek będzie za krótki albo za długi, pojawią się problemy z bardziej wymagającymi technikami gitarowymi.
Nauczyciele gry na gitarze zalecają, aby już podczas nauki przybierać taką pozycję, w jakiej zamierzamy później grać.

Ułożenie rąk
Prawa ręka powinna zwisać swobodnie, opierając się o brzeg pudła. Palce lewej ręki układamy możliwie jak najbardziej prostopadle, aby nie zahaczały o sąsiednie struny. Kciuk chowamy z tyłu gryfu. Z czasem będzie wznoszony ponad gryf. Ale na razie uczymy się przecież grać na gitarze.
Jeśli używamy kostki, trzymamy ją między kciukiem a palcem wskazującym.

Zapisz się na newsletter


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na newsletter aby otrzymywać od nas najświeższe informacje z naszego serwis za pośrednictem wiadomości email. Od teraz możesz zawsze na bieżąco śledzić wszystkie wydarzenia muzyczne.