Osoby leworęczne mają w zasadzie trzy możliwości do wyboru: albo grać tak, jak praworęczne albo przełożyć struny i trzymać gitarę odwrotnie, albo też kupić specjalną gitarę dla leworęcznych. Przełożenie strun polega po prostu na ich odwrotnym założeniu na zwykłą gitarę dla praworęcznych. Gitarę natomiast odwracamy tak, aby główka znalazła się po prawej stronie. Lewą ręką będziemy wykonywać bicie, a prawą chwytać gryf.
W przypadku grania na gitarze tak, jak osoby praworęczne, korzyść jest dwojaka. Po pierwsze, można grać na każdej gitarze, po drugie zyskujemy nowe doświadczenie i ćwiczenie obu rąk.
Zakup gitary dla leworęcznych to dobry pomysł, jeśli nie odstręcza nas jej mniejsza dostępność oraz znacznie wyższa cena niż przy kupnie zwykłej gitary.

Dla praworęcznych czy leworęcznych?
Niektórzy twierdzą, że leworęczni grający na gitarach dla praworęcznych osiągają gorsze wyniki. Nie zostało to jednak udowodnione. Wyniki badań neurologicznych dowodzą z kolei, że osoby leworęczne powinny grać na gitarach specjalnie przystosowanych. Ale decyzja, z której opcji skorzystać, leży wyłącznie w twoich rękach. Może się okazać, że bardzo szybko przystosujesz się do grania jak praworęczni. Jeśli nie – zawsze możesz poszukać pudla dla osób leworęcznych.

Rady dla początkujących
Nie martw się, jeśli opuszki twoich palców są opuchnięte i bolą. Wkrótce naskórek stanie się grubszy i dyskomfort zniknie.
Krótko obcinaj paznokcie lewej dłoni. Jeśli będą zbyt długie, zaczną przeszkadzać w grze i mogą porysować gryf gitary.

Zapisz się na newsletter


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na newsletter aby otrzymywać od nas najświeższe informacje z naszego serwis za pośrednictem wiadomości email. Od teraz możesz zawsze na bieżąco śledzić wszystkie wydarzenia muzyczne.