Ry Cooder urodził się w 1947 r. w Kalifornii. Jego pierwszą inspiracją gitarową był Vincente Gomez, hiszpański gitarzysta klasyczny. Potem Cooder zafascynował się muzyką folkową, słuchał wtedy Woody´ego Guthriego i Leadbelly´ego, Josha White´a i Burla Ivesa. W jego kolejnym okresie muzycznym na plan pierwszy wysuwa się country.

Jednak i ten gatunek nie przetrwał długo w karierze gitarzysty. Później był jeszcze blues, muzyka afrykańska, hawajska, teksańsko-meksykańska. Nazywany jest gitarzystą wielu stylów i eksperymentalistą. Zafascynowany techniką ślizgową (slide) stał się w niej prawdziwym mistrzem


Ry Cooder zespół Rising Sons


Założył bluesowo-rockowy zespół Rising Sons, był członkiem awangardowej grupy Captain Beefheart and His Magic Band, z którą w 1967 r. nagrał pierwszą płytę „Safe as Milk”.
Jego gra inspirowała Rolling Stonesów i Duane Allmana. W 2003 r. magazyn „Rolling Stone” umieścił Coodera na ósmym miejscu listy „100 najlepszych gitarzystów wszechczasów”.

Zapisz się na newsletter


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na newsletter aby otrzymywać od nas najświeższe informacje z naszego serwis za pośrednictem wiadomości email. Od teraz możesz zawsze na bieżąco śledzić wszystkie wydarzenia muzyczne.