Freddie King urodził się w 1934 r. w Gilmer. Karierę muzyczną zaczynał w klubach Chicago, z zespołami Little Sonny Coopera i Hound Dog Taylora. Znany jest ze specyficznego stylu gry na gitarze. Techniki używania dwóch nasadek na kciuk i palec wskazujący, plastikowej i metalowej nauczył się od Jimmy´ego Rogersa.

W latach sześćdziesiątych XX wieku nagrał kilka albumów. Jeden z nich – „Hide Away” doczekał się wielu coverów, granych m.in. przez Erica Claptona, Steviego Raya Vaughana, Jeffa Healeya. Dużą popularnością cieszy się także płyta Kinga z 1974 r. pt. „Burglar”.

W 1976 r. podczas trasy koncertowej z E. Claptonem muzyk zmarł na zawał serca. W siedemnaście lat później 3 września został ustanowiony dniem Freddiego Kinga przez ówczesną gubernator Teksasu. Muzyk dołączył w ten sposób do zaszczytnego grona: Boba Willsa i Buddy’ego Holly’ego, którzy również mają swoje dni.


Znajduje się na 25. miejscu listy 100 najlepszych gitarzystów wszech czasów wg magazynu „Rolling Stone”.

Zapisz się na newsletter


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na newsletter aby otrzymywać od nas najświeższe informacje z naszego serwis za pośrednictem wiadomości email. Od teraz możesz zawsze na bieżąco śledzić wszystkie wydarzenia muzyczne.