Początkowo tworzył mało popularną bluesową muzykę, którą grał w klubach, w swoim rodzinnym mieście St. Luis. Zwrot w jego karierze nastąpił, gdy został zauważony w 1955 roku przez Leonarda Chessa, właściciela Chess Records. Nagrał wtedy utwór "Maybellenne", który przyniósł mu popularność.

„Kaczy chód”
Wprowadził wiele zmian w rock and rollu. Charakterystyczne cechy jego stylu to: agresywny rytm, elektryczna gitara oraz swobodne zachowanie na scenie. To właśnie on wprowadził tak zwany ,,kaczy chód” z gitarą. Jego piosenki najczęściej rozpoczynały się od intro na elektrycznej gitarze.

Wzorowały się na nim takie gwiazdy, jak The Beatles, The Rolling Stones oraz Jimi Hendrix. W 1986 roku został wprowadzony do muzeum Rock and Roll Hall of Fame, jako pierwszy artysta. 26 lutego 2012 roku otrzymał nagrodę PEN Klubu Nowej Anglii - "Song Lyrics of Literary Excellence".

Chuck Berry jest twórcą takich przebojów jak: "Roll Over Beethoven", "Too Much Monkey Business", "You Can´t Catch Me", "Carol", "Back in the U.S.A.", "Little Queenie", czy "Memphis Tennessee".

Zapisz się na newsletter


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na newsletter aby otrzymywać od nas najświeższe informacje z naszego serwis za pośrednictem wiadomości email. Od teraz możesz zawsze na bieżąco śledzić wszystkie wydarzenia muzyczne.